Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Miller: Kwoty rozmieszczenia uchodźców w krajach UE nie powinny być narzucane

dodano 2015-09-04 16:10 w kategorii: Kraj

Przewodniczący SLD Leszek Miller uważa, że kwoty rozmieszczenia uchodźców w krajach UE nie powinny być nikomu narzucane. – Polska powinna sama odpowiedzieć sobie na pytanie, ilu ich może przyjąć – stwierdził były premier.
 
- To powinna być inicjatywa naszego rządu, a nie próba jego zmuszania na zasadzie mechanicznego rozdziału. (…) Tego rodzaju wyczyny, których dokonuje teraz Bruksela to właśnie próba mechanicznego rozdziału uchodźców – zauważył szef Sojuszu na konferencji prasowej w Sejmie.
 
Zaznaczył jednak przy tym, że rząd powinien natychmiast wystąpić do Sejmu z projektem prawa antyterrorystycznego, bo „w tym kontekście Polska jest bezbronna na działanie dżihadystów”. Postuluje również o zwiększenie budżetu Agencji Wywiadu i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. – Roczny budżet Agencji Wywiadu równa się kosztowi referendum, które ma odbyć się w niedzielę. Za te pieniądze można było podwoić fundusze wywiadu – zaznaczył Leszek Miller.
 
Jego zdaniem Polska powinna też bardziej angażować się na arenie międzynarodowej w rozwiązanie problemu imigrantów. – Prezydenta Andrzej Duda lub pani premier Ewa Kopacz mogliby rozpocząć akcję mediacyjną i podjąć rozmowy w głównych stolicach zainteresowanych utrzymaniem pokoju w tym rejonie świata, którego ten problem dotyczy. Mam tu na myśli rozmowy w Teheranie, Damaszku, Waszyngtonie i Moskwie – powiedział Miller.
 
W jego ocenie problem uchodźców powinien być rozwiązany od podstaw, już w krajach, skąd przybywają. – Po pierwsze należy doprowadzić do natychmiastowego zawieszenia broni między siłami wiernymi prezydentowi Asadowi a rebeliantami. To jest możliwe, dlatego, że rebelianci, którzy walczą z siłami rządowymi są w całości niemalże utrzymywani i dozbrajani przez państwa UE – zauważył przewodniczący SLD. -  Po drugie, należy opracować plan pokojowego rozwiązania sytuacji w Syrii z udziałem Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Rosji. I po trzecie – NATO, UE i Rosja powinny razem rozpocząć intensywną operację militarną przeciwko Państwu Islamskiemu – dodał.
 
Obecny na konferencji prasowej ekspert dr Wojciech Szewko zaznaczył, że Polska powinna być przygotowana na przyjęcie fali uchodźców, którzy mogą przybyć do naszego kraju. – Musimy pamiętać, że ci, którzy do nas przyjdą to cały przekrój społeczeństwa. Co więcej przybędą do nas z kraju ogarniętego wojną, gdzie są przyzwyczajeni, że nie ma prawa – powiedział. Jego zdaniem w tej sytuacji w  Polsce jest potrzebne przyjęcie ustawy antyterrorystycznej, podobnej do tej jaka obowiązuje m.in. w Wielkiej Brytanii. – Polska musi dysponować odpowiednim prawem, które zabezpieczy podstawowy interesy państw, jakim jest bezpieczeństwo – podkreślił dr Szewko.


Komentarze

Wydarzenia

 • Miller: Morawiecki nie jest w stanie ocieplić stosunków na linii Bruksela-Warszawa

  dzisiaj o 10:09

  - Mateusz Morawiecki ma umiejętności czarnoksiężnika. Przekonał Jarosława Kaczyńskiego, że za pomocą PowerPointa można uzdrowić gospodarkę. A tak nie jest. Żeby tak się stało potrzebna jest zmiana polityki a nie polityka - mówi gość Roberta Mazurka w RMF FM, były premier Leszek Miller.czytaj więcej»

 • Tomasz Trela nowym przewodniczącym SLD w województwie łódzkim

  przedwczoraj o 16:40

  Konwencja Wojewódzka SLD, obradująca w sobotnie przedpołudnie (09.12.2017 r.) w Łodzi, udzieliła Zarządowi Wojewódzkiemu Sojuszu Lewicy Demokratycznej w województwie łódzkim wotum zaufania. Poszczególni członkowie Zarządu otrzymali od 81 do 84 głosów na ogólną liczbę 84 głosujących delegatów z całegczytaj więcej»

 • Projekt ustawy SLD o związkach partnerskich odrzucony z powodów ideologicznych

  3 dni temu, 2017-12-08

  Wszyscy posłowie Komisji ds. Petycji głosowali przeciwko projektowi SLD, który zakładał iż pary, które będą chciały zalegalizować swój związek, będą mogły to zrobić przed urzędnikiem stanu cywilnego, przed którym złożą stosowne oświadczenia oraz akt notarialny będący opisem formuły zawieranego związczytaj więcej»

 • Miller: We wszystkich badaniach opinii publicznej Szydło wyprzedza Kaczyńskiego

  4 dni temu, 2017-12-07

  - Po pierwsze, Jarosław Kaczyński zauważył, że pani premier urosła ponad miarę. We wszystkich badaniach opinii publicznej ona zdecydowanie wyprzedza przecież swojego mentora i to zarówno w głosach zaufania, jak i w tej sekwencji przeciwników – Leszek Miller skomentował niekończący się serial z rekonczytaj więcej»

 • Czarzasty: Zatrzymanie gen. Pytla to pokazówka

  4 dni temu, 2017-12-07

  - Jeżeli będziesz miał inne zdanie od nas, jeżeli o kimś z nas powiesz źle, jeżeli jesteś przeciwko nam, to przykładamy Ci lufę do głowy i mówimy innym wszystkim: patrzcie to może się Wam zdarzyć – Włodzimierz Czarzasty skomentował zatrzymanie przez Żandarmerię Wojskową generała Piotra Pytla.czytaj więcej»

 • Czarzasty: Ukraina tak, ale na rozsądnych warunkach

  4 dni temu, 2017-12-07

  - Polityka w stosunku do Ukrainy nie jest łatwa. W interesie Polski jest to, by Ukraina była wśród krajów demokratycznych, bo jest na granicy, jest między nami a Rosją. Ale trzeba też jasno patrzeć, co tam się dzieje – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.